Postgre SQL Nedir ?

Postgre SQL Nedir ?

PostgreSQL, veritabanları için ilişkisel modeli kullanan ve SQL standart sorgu dilini destekleyen bir veritabanı yönetim sistemidir.

PostgreSQL aynı zamanda iyi performans veren, güvenli ve geniş özellikleri olan bir Veri Tabanı Yönetim Sistemi’dir. Hemen hemen tüm UNIX ya da Unix türevi (GNU/Linux, FreeBSD gibi) işletim sistemlerinde çalışır. Ayrıca NT çekirdekli tüm Windows sistemlerde de çalıştırılabilir. PostgreSQL ücretsiz ve açık kodludur.

PostgreSQL’in geliştirilmesi; 1977 de Berkeley üniversitesinde Ingres adındaki ilişkisel veritabanı geliştirilmeye başlanmasına dayanır. 1986-1994 yılları arasında bu VTYS Postgres adını aldı ve Illustra tarafından satın alınıp Informix olarak geliştirilmeye devam edildi. 1994’te SQL özelliklerinin eklenmesiyle Postgres95 adını aldı. 1996 yılında kod geliştirilmesi için e-posta listesi açıldı ve birçok gönüllü Postgres95’i geliştirmek için çalışmaya başladı. 1996 yılında Sql standartlarını desteklemesiyle PostgreSQL adını aldı.

  • PostgreSQL in sınırları (9.3.2 Sürümü)
  • Max veritabanı büyüklüğü Sınırsız
  • Max tablo büyüklüğü 32 TB
  • Max satır büyüklüğü 1.6 TB
  • Maksimum kolon büyüklüğü 1 GB
  • Maksimum satır sayısı Sınırsız
  • Bir tabloda maksimum kolon sayısı 250-1600 (kolon tipine göre)
  • Tablo başına max index sayısı Sınırsız

PostgreSQL diğer ticari ya da açık kodlu veri tabanlarında bulabileceğiniz özelliklerin hemen hemen hepsini (ya da daha fazlasını) kapsar.

PostgreSQL’in güvenilirliği kanıtlanmıştır. Her bir sürümü defalarca kontrollerden geçirilmiş ve her bir beta sürümü en az bir aylık testlere tabi tutulmuştur. Geniş kullanıcı grubu ve kaynak koduna dünyanın her yerinden erişilebilir olması nedeniyle olası hatalar çok çabuk kapatılmaktadır.

PostgreSQL’in başarımı her yeni sürümle birlikte artmaktadır. Son çalışmalar, PostgreSQL’ in belirli koşullarda diğer ticari veritabanları ile aynı performansı verdiğini göstermektedir.

C# için Postgre SQL DLL dosyasını buradan indirebilirsiniz.

Postgre SQL Nedir ?

What’s your Reaction?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Yorum yapın