Php’de explode() Kullanımı

Php’de explode() Kullanımı

explode() fonksiyonuna bakacak olursak. Bu fonksiyon bir değişken içindeki verileri belirlenen belirtece göre ayırmayı sağlayan fonksiyondur. Yani değişken içindeki boşluk veya noktalama işaretlerine göre ayırmayı yapıp sonucu yeni değişkene dizi olarak atıyan fonksiyondur. Aşağıdaki kullanım şekli ve örnekleri incelerseniz daha detaylı olarak anlayabilirsiniz.

explode() Fonksiyonu Kullanımı
explode(“”, $a, $b) olacak şekilde 3 ana bölüme sahiptir.
» Birinci kısımdaki tırnak işaretleri (“”) arasına hangi karakteri koyarsanız o karaktere göre ayırma işlemi yapılacaktır.
» İkinci kısımda bulunan değişken ($a), bölme işlemini yapacağımız değişkendir. Bu değişken içindeki bilgiler parçalara ayırılıp dizilere aktarılacaktır.
» Üçüncü bölümde bulunan değişken ($b) ise opsiyonel olup kullanılmayabilirde. Kullanıldığı taktirde bölme işlem limitini ayarlamaktadır. Bu değişken içindeki sayı kadar bölme yapılmaktadır. Aşağıdaki örneklerde bu olayı daha detaylı olarak anlayabilirsiniz.


PHP explode() Fonksiyon Örnekleri
İlk 2 örneğimizde kullanacağımız değişken “php ile kodlama dünyasına hoşgeldiniz”. Şimdi bu değişkeni explode fonksiyonuna değişik biçimlerde soktuğumuz zaman ortaya çıkacak sonuçlara bakalım.
Örnek 1: Değişkeni boşluk karakterine göre (” “) bölmek istersek;

Yukarıdaki işlem uygulandığı zaman cümle içindeki kelimeler ” ” değişkenine göre bölünmektedir. Burada iki tırnak işareti arasında bir boşluk karakteri vardır. Bu işlemden sonra yeni dizi değişkenimiz 5 parçaya sahiptir ve her parçasındaki değerler aşağıdaki gibidir;

Örnek 2: Bu örnekte ise aynı değişkeni kendi istediğimiz kadar parçaya bölmek istersek. Örneğin 3 parçaya bölmek istersek;

Yukarıdaki işlem ile opsiyonel olarak kullandığımız, fonksiyonun son değişkeni olan 3 ile elimizdeki cümleyi 3 parçaya ayırmış olacağız. Burada ilk 2 parçada 1. örnekteki aynı işlemler uygulanmaktadır. 3. parçada ise cümlenin veya değişkenin geri kalan kısmı buraya aktarılmaktadır. Örnek sonucunu inceleyecek olursak;

Php’de explode() Kullanımı

What’s your Reaction?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Yorum yapın