Let’s Encrypt Nedir ?Ücretsiz SSL (3 Ay Süre ile )

Let’s Encrypt Nedir ?Ücretsiz SSL (3 Ay Süre ile )

Let’s Encrypt dünyada bilinen onlarca sertifika yetkilisinden bir tanesi. Küresel adıyla bir Certificate Authority (CA). Let’s Encrypt’i diğer sertifika yetkililerinden ayıran en önemli özellik ise domain sertifikalarını ücretsiz veriyor olması. Bunu yapmalarındaki amacın ise WEB dünyasını daha güvenli hale getirmek olduğunu söylüyorlar. Bugünlerde Let’s Encrypt tarafından üretilen sertifikalar, Windows XP SP3 paketindeki Internet Explorer da dahil olmak üzere birçok tarayıcı tarafından güvenilir kabul edilmektedir.

Her şeyin bir bedeli olmalı, bu oluşuma biraz katkım olsun derseniz, websitelerinde bağış yapabileceğiniz bir sayfa bulunuyor. 27 Şubat 2020 tarihi itibariyle 1 milyar domain için Let’s Encrypt ile sertifika oluşturulduğunu belirtiyorlar.

Let’s Encrypt kullanırken iki önemli konudan bahsetmek gerekiyor

  • Normalde SSL sertifikaları yıllık olarak alınırken, Let’s Encrypt size 3 aylık bir sertifika temin eder ve her 3 ayda bir yenilenmesi gerekir.
  • Ücretli SSL sertifikalarında, SSL’den kaynaklı oluşabilecek sorunlara karşı bir tazminat bedeli bulunur. Ancak Let’s Encrypt’te herhangi bir güvence bedeli sağlanmaz.

Let’s Encrypt Nedir ?Ücretsiz SSL (3 Ay Süre ile )

What’s your Reaction?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Yorum yapın