C++ (Plus Plus) Fonksiyon Nedir

C++ (Plus Plus) Fonksiyon Nedir

Fonksiyon genel tanımıyla tekrar eden kod bloğunu program akışında sürekli kullanacaksak o kod bloğuna fonksiyona çevirmek daha kullanışlı olmasını sağlayacaktır. Bazen de belli başlı kodları fonksiyon olarak yazmak bize işlevsellik sağların örneğin veri tabanına bağlanmak için gereken kodları fonksiyona çevirerek veri tabanı bağlantısına her ihtiyacımız olduğu yerde o fonksiyonu çağırmak bize kolaylık saplayacaktır. Fonksiyonlar iyi bir program için önem arz ederler.

  • Bir amaca hizmet eden program parçacıklarıdır. Fonksiyon çalıştırıldığında, bir işlemi yerine getirmesi yâda bir değer döndürmesi istenecektir.
  • Çağrılmış olan bir fonksiyon ya geriye bir sonuç değeri döndürür ve/veya fonksiyon içerisindeki operasyonlarını işlemlerini tamamlayıp çağrılan yere geri döner.
  •  Diğer programlama dillerinde metot, prosedür (yordam) vb. isimlendirme ile adlandırılırlar.
  • Programcılar, programların yapacağı işi fonksiyonlar vasıtasıyla anlamlı parçalara bölerek programlarının modülerlik kazanmalarını sağlar.
C++ (Plus Plus) Fonksiyon Nedir
  • Bu uygulama da ilk fonksiyonumuzun dönüş değeri void dir. Void dönüş değeri olmayan demektir.
  • İkinci fonksiyonumuz ise içerisine 2 adet sayı almakta ve bunları toplayıp geri göndermektedir. Bu yüzden dönüş değeri integer dir.

Return ifadesi fonksiyonun işlevini bitirmesini ve geriye bir değer göndermesini sağlar.

C++ (Plus Plus) Fonksiyon Nedir

What’s your Reaction?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Yorum yapın